Data-Soft

Sektörde 32 Yıllık Tecrübe

Mus2okur

Mus2okur

Klasik Türk musikisi ve Türk halk müziği ile ilgili hemen bütün konu ve kavramların metin, hareketli görüntü ve ses şeklinde sergilenip öğretilmesini hedefleyen Mus2okur'un yeni sürümü 2008.11, çok köklü iyileştirmeler içeriyor. En önemli ilerleme, Türk musikisi çalgı seslerinin iyileştirilmesi oldu. Artık tanbur, kanun, ud, ney ve bağlama sesleri çok daha gerçekçi. Üstelik eski sürümlerde tek Türk musikisi çalgısı kullanılabilirken; bir eserin icrasında artık aynı anda 2, hatta Çalgı Grupları seçilmek suretiyle 3 ve 4 Türk musikisi çalgısının sesleri birden işitilebiliyor... Bu konudaki önemli bir başka yenilik de, gelişmiş ses kartlarında bulunan ve profesyonel müzisyenlerin tercih ettiği ASIO standardının Mus2okur tarafından desteklenmeye başlanması. Bu durumda ses kalitesi çok daha yükseliyor.

Mus2okur’un kullanıcıların hizmetine ilk sunuluşundan beri özellikle yurtdışından, kısmen de ülkemizdeki konservatuar öğrencilerinden programın İngilizcesi talep edilmekteydi. Yeni sürümde bu gerçekleştirildi. Yeni sürüme sahip olanlar artık ekran görüntülerinin ve bütün metinlerin İngilizcesine bilgisayarlarının bölgesel ayarlarını değiştirerek erişebilecekler.

Ücretsiz Tanıtım Sürümü yine www.musiki.org adresinden indirilebiliyor.

Seyir

Türk müziği eser notalarının bilgisayarla yazılması ve seslendirilmesi konusunda ilk yerli program olan Mus2’nin ilk versiyonu niteliğindeki Mus2okur’un bir adı da Türk Müziği Multimedia Ansiklopedisidir. Bu adların da çağrıştırdığı üzere, Mus2okur bir nota yazım programı değildir. Türk müziğiyle ilgili makam – form – usul – perde – âhenk başta olmak üzere hemen tüm konuları sesli – hareketli görüntülü olarak anlatır. Besteci ve güfte yazarlarımızın fotoğrafları, yaşam öyküleri ve eserleri gibi ansiklopedik bilgileri de içerir.

Öte yandan, Mus2okur’un veritabanında 25 bin dolayında eserin makam – usul – form – besteci – güfte yazarı gibi bilgiler bulunmaktadır. Notası bulunan 1500 eser MIDI ya da Türk müziği çalgı sesleriyle istenen tempoda ve akortta enstrümantal olarak çalınabilmektedir. Aynı anda ‘karaoke’ görünümünde güfteyi ya da ‘Do-Re-Mi’ şeklinde nota adlarını görmek mümkündür.

Usul

Mus2okur'un da İngilizce sürümü bulunmaktadır.