Data-Soft

Sektörde 30 Yıllık Tecrübe

Active Directory Kurulumu

Çalışanlarınızın aynı ağ üzerinde, birbirleriyle ve ağdaki diğer kaynaklarla sürekli bir iletişim içinde olması işinizin verimliliğini ve kalitesini artıran bir unsurdur. Fakat bu ağ ortamını sağlamak ve yönetmek, özellikle kullanıcı ve cihaz sayısının yüksek olduğu ve/veya farklı lokallerde olduğu durumlarda, oldukça karmaşıklaşabilir ve zaman alıcı olabilir.

Microsoft'un en güçlü ve köklü ürünlerinden birisi olan Active Directory, aynı etki alanı üzerindeki kullanıcı ve kaynaklar için merkezi bir veritabanı oluşturuyor. Active Directory, ağ üzerindeki veri trafiğini akıcı duruma getirmek için gereken yapılandırmaları ve bunların yönetimini kolaylaştırırken, ihtiyaç duyduğunuz veri güvenliği önlemlerini almanıza da yardımcı oluyor.

Şirket(ler)inizde Active Directory kullanmanın avantajları nelerdir?

  • Bilgileri tek bir merkezde toplayarak ağ yönetimini kolaylaştırır.
  • Ağınızla ilgili bir bilgiye ulaşmak istediğinizde nereye bakmanız gerektiğini bilirsiniz.
  • Güvenlik ilkelerini kullanarak veriye erişimi oldukça güvenli bir duruma getirebilirsiniz.
  • Tek bir kullanıcı adı ve şifre ile çalışanlarınıza tüm ağ için geçerli olan bir kimlik vermiş olursunuz.
  • Kaynakların (dosyalar, yazıcılar vb.) paylaşımı çok daha kolay gerçekleşir.
  • Bilgisayarlar üzerinde güvenlik önlemleri alabilir (örneğin kullanıcıların yazılım yüklemesini, internete çıkmasını veya belirli internet sayfalarına erişmesini/erişmemesini, hatta usb bellek kullanmasını önleyebilirsiniz) ve bunları tek bir merkezden kolayca yönetebilir, güncelleyebilirsiniz.
  • Active Directory'nin bir etki alanı üzerinde milyonlarca obje (kullanıcı, cihaz vb.) desteği sayesinde, ölçeklendirilebilir bir yapıya kavuşursunuz.

Şema